در دنیای امروزی انواع تجهیزات دیجیتالی که در دندانپزشکی استفاده میشود باعث شده درمانها دقیق تر انجام شود. این پیشرفت ها در تکنولوژیهای دندانپزشکی باعث میشود بیماران راه حلهای بهتر و مدرن تری برای حل مشکلات دندانی خود دریافت کنند.

از جمله تکنولوژیهای دیجیتالی که برای دندانپزشکی در دسترس است میتوان به عکس دیجیتالی، نسخه های الکترونیکی، نمایش کامپیوتری، ترمیمهای کد / کم، راهنمای جراحی دیجیتالی، عکسبرداری برای محل کاشت ایمپلنت و قالب گیری دیجیتالی اشاره کرد. دندانپزشکان تکنولوژیهای دیجیتالی ثابت شده و مورد تایید را در کار درمان استفاده میکنند تا درمانهای حساس تر را که دقت زیادی میطلبد را با آن انجام دهند و درمان موثرتر و راحت تری به بیماران ارائه میکنند.

با تکنولوژیهای دیجیتالی دندانپزشکی در جلسه مشاوره میتوان دید بهتری نسبت به درمان به بیمار ارائه کرد و به این ترتیب همکاری بیشتر بیمار را جلب کرد. با تکنولوژیهای دیجیتالی درمان سریعتر انجام میشود و اطلاعات به دست آمده به راحتی به صورت دیجیتالی ذخیره شده و فضایی اشغال نمیکنند و به راحتی بلافاصله میتوان اطلاعات را به آزمایشگاه ارسال کرد و بر اساس آن ترمیم درست و دقیق ساخت.

 

تکنولوژیهای دیجیتالی دندانپزشکی

در اینجا به برخی از رایجترین تکنولوژیهای دیجیتالی اشاره میشود اما به خاطر داشته باشید تکنولوژیها به این موارد محدود نمیشوند.

 

کد / کم

کد / کم (CAD/CAM) که مخفف عبارت Computer assisted design, computer assisted manufacture است، باعث میشود ترمیمهای دندانی مانند روکش، لمینت، اینلی (اینله) و آنلی (آنله) را بتوان با استفاده از دستگاه تراش دیجیتالی به سرعت ساخت. به این ترتیب ترمیم ظرف یک روز آماده میشود و میتوانید در همان جلسه که برای ترمیم دندان مراجعه کرده اید، ترمیم را دریافت کنید. اگر کار ساخت ترمیم گسترده باشد ممکن است دندانپزشک با آزمایشگاه مجهز به دستگاه کد / کم همکاری و ترمیم را آماده نماید.

سی تی پرتو مرخروطی

این نوع توموگرافی کامپیوتری (سی تی ) تصویر سه بعدی از دهان و فک بیمار در اختیار دندانپزشک قرار میدهد که به عنوان مبنایی برای راهنمای جراحی ایمپلنت میتوان از آن استفاده کرد. چنین تکنیکهای تصویر برداری پیش از جراحی باعث شده اند کاشت ایمپلنت آسانتر و قابل پیش بینی تر باشد. در نتیجه احتمال موفقیت درمان افزایش می یابد.

 

دیاگنودنت

دیاگنودنت در واقع شناساگر پوسیدگی است و برای شناسایی زود هنگام پوسیدگی دندان استفاده میشود. در این تکنولوژی پیشرفته از پالس های صوتی و لیزر برای شناسایی زود هنگام پوسیدگی به جای روشهای معمولی استفاده میشود تا درمان سریعتر شروع شود و به باکتریها فرصت فعالیت داده نشود. این کار به حفظ ساختار سالم دندان کمک میکند.

 

عکس پرتوی ایکس دیجیتالی

عکسهای رادیوگرافی دیجیتالی توسط یک حسگر گرفته میشوند که عکس را در نمایشگر کامپیوتر نمایش میدهند. عکس دیجیتالی پرتوی ایکس راحتی بیشتری در مقایسه با عکس پرتوی ایکس معمولی دارد و قرار گیری در معرض تشعشع را کاهش میدهد. تشعشع چهار عکس پرتوی ایکس دیجیتالی معادل یک عکس پرتوی ایکس معمولی است. علاوه بر این با عکس دیجیتالی دندانپزشک میتواند تصویر را بزرگتر کند تا با دقت بالاتری ببیند و درمان به موقع انجام دهد.

 

اینترنت

با انواع برنامه های زمان بندی و نوبت دهی ، دندانپزشکان امروزه میتوانند امکان مراجعه بیماران را راحت تر کنند. در بسیاری از موارد بیماران میتوانند با نوبت دهی آنلاین، نوبت دندانپزشک مورد نظر خود را بگیرند و از مراجعه حضوری یا تماس تلفنی راحت میشوند. علاوه بر این برخی از دندانپزشکان برای دریافت مدارک مربوط به پرونده بیمار از اینترنت استفاده میکنند تا مشکلات بیمار دقیق تر و به موقع بررسی شود.

 

دوربین داخل دهانی

دوربین داخل دهانی که به آن عکس دیجتالی هم گفته میشود، عکسهای دقیقی از دندانها و ساختارهای اطراف آنها میگیرد. به این ترتیب دندانپزشک و بیمار هر دو میتوانند همزمان تصاویر را ببینند و مشکلات دندان را مشاهده نمایند. بیمارانی که مثلا پوسیدگی دندان خود را روی نمایشگر میبینند، بهتر نیاز به درمان را درک میکنند. دوربین داخل دهانی به یادگیری روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیز کمک میکند.

 

لیزر دندانپزشکی

لیزر درمانهای ساختارهای سخت دندان و بافتهای نرم لثه را تسهیل میکند. درمانهایی که گاهی به قدری پیچیده هستند که به نظر غیر ممکن میرسند، با لیزر امکان پذیر میشوند. با لیزر بافتها کمتر صدمه میبینند و سریعتر بهبود می یابند بنابراین دوره دردناک التیام بافتها تجربه نمیشود. خونریزی و جراحت در نواحی پیرامون محل درمان در لیزر کمتر است. لیزر بافت نرم ابزار دقیقی برای جراحی لثه به شمار می آید. درمان با لیزر هم دقت کار را افزایش میدهد هم عوارض آن را کمتر میکند. علاوه بر همه اینها بیمار از تحمل لرزش دریل دندانپزشکی راحت میشود.

 

 

اسکنر نوری

اسکنرهای نوری مورد استفاده در دندانپزشکی، یک نقشه دیجیتالی از دندانها ارائه کرده و قالب گیری دیجیتالی از آناتومی دندان انجام میدهند. نقشه رنگی دیجیتالی باعث میشود آنالیز رنگی برای تعیین رنگ و مشخصه های ترمیمهای زیبایی دندان با دقت بالایی انجام شود. قالب گیری دیجیتالی مشکلات قالب گیری معمولی با خمیر را ندارد و بیمار از احساس ناراحتی و عق زدن و تحمل بو و طعم نامطبوع آن در دهان راحت میشود.

تِک اسکن یا تی اسکن

کامپیوتری است که از حسگر الکترونیکی فوق نازک برای ارزیابی دیجیتالی ارتباط دندانها (بایت) بیمار استفاده میکند.

واند

واند یک ابزار کامپیوتری است که ماده بی حسی را به صورت کند و با روش خاصی به بدن میرساند. در حالت معمول حس درد ناشی از تزریق بی حسی در اثر فشار مایع تزریق شده ایجاد میشود نه خود سوزن. رساندن تدریجی و ملایم مایع بی حسی با این دستگاه باعث میشود بی حسی بدون درد باشد. استفاده از این دستگاه آسان است.

 

تکنولوژیهای دیجیتالی روز به روز پیشرفت میکنند و به دندانپزشکان برای ارائه درمانهای بهتر، آسانتر و دقیق تر به بیماران کمک میکنند.

نوبت خود را رزرو کنید!